Analize Post-Game

Joi - 01.12.2016

Cu o bancă scurtă, Memphis pierde previzibil în Toronto

Având un lot decimat de accidentări, Memphis Grizzlies a făcut deplasarea în Toronto cu numai 9 jucători. Alături de Chandler Parsons, Brandan Wright, James Ennis, Zach Randolph sau Vince Carter în lista indisponibililor pentru partida cu Toronto Raptors s-a adăugat, în urmă cu două zile, și cel mai bun marcator al echipei, Mike Conley.
   Grizzlies au rezistat numai o jumătate de meci când au condus Raptors la pauza mare cu 2 puncte, 57-55. Lucrurile s-au schimbat, însă, în a doua repriză, când defensiva celor din Toronto a funcționat mult mai bine, iar Memphis s-a chinuit să înscrie, mai ales în ultimul sfert, când procentajul punctelor marcate a scăzut până la 37 %.

La final scorul a fost 120-105 pentru gazde din tabăra cărora cel mai bun a fost Kyle Lowry, cu 29 de puncte marcate în 37 de minute jucate. De partea cealaltă, cel mai bun jucător a fost Andrew Harrison cu 21 de puncte.

Surpriză în Chicago

Recordul sezonului și al carierei cu cele 8 capace, înregistrate de Robin Lopez, au fost insuficiente celor de la Chicago Bulls în înfrângerea înregistrată surpinzător aseară, în fața propriilor fani, în partida cu Los Angeles Lakers.
  Privați de prezența vedetei Nick Young, absent pentru următoarele două săptamâni din cauza unei accidentări, jucătorii din Los Angeles au reușit o partidă defensivă excelentă și s-au impus la final cu 96-90. Într-o partidă cu multe greșeli de ambele părți, cei de la Lakers s-au concentrat mai bine spre final, când run-ul de 17-7 înregistrat de ei în ultimul sfert s-a dovedit a fi decisiv.

Westbrook confirmă forma incredibilă

Russel Westbrook-starul din Oklahoma
    Cel mai lung meci al serii a fost partida din Oklahoma. Echipa gazdă a avut nevoie de o repriză de prelungiri pentru a câștiga în fața Vrăjitorilor din Washington cu scorul de 126-115.
   Deși a început partida cu un record negativ de 1-10 al aruncărilor din acțiune, vedeta celor de la Thunder, Russell Westbrook, a revenit în partidă reușind să egaleze scorul la 105, cu o aruncare din afara semicercului, cu mai puțin de 10 secunde de joc rămase în partidă.Cu 7 reușie din 15 aruncări, Westbrook a marcat 21 de puncte în sfertul patru și timpul suplimentar. Aseară, starul din Oklahoma a înregistrat al patrulea său triple-double consecutiv și al nouălea din sezon, terminând partida cu 35 de puncte marcate, 14 recuperări și 11 pase decisive.

Whiteside în zi bună și Heat profită în Denver

Miami Heat a învins Denver Nuggets 106-98, miercuri seara la Pepsi Center. Hassan Whiteside a facilitat victoria cu 25 de puncte marcate și 16 recuperări. La pauza mare, Whiteside a fost deja in double-double cu 13 în dreptul punctelor și al recuperărilor.
    Jucătorul în vârtsă de 29 de ani, Wayne Ellington, a produs și el ceva pagube apărării celor din Denver terminând meciul cu cele mai multe intercepții, 4, iar aportul personal al punctelor marcate în dreptul său, 22, a înclinat balanța definitiv la finalul meciului în favoarea echipei sale.
   Heat au făcut o treabă extraordinară aseră, reușind să valorifice pe tabelă cele 19 greșeli în atac, făcute de cei din Denver, totalizând 14 intercepții din care au marcat 28 de puncte. Mai mult, în sferul 4 au reușit să-și țină adversarii la un procentaj foarte slab al aruncărilor din acțiune de numai 31,8 %.

Pauza de două zile – de bun augur pentru Blazers

Damian Lillard-de neoprit.
   Pentru prima dată de la startul sezonului, Portland Trail Blazers au avut mai mult de o zi liberă între două meciuri consecutive. În cele două zile de antrenamente, Blazers s-au axat pe îmbunătățirea apărării, cea mai slabă din ligă. Rezultatele s-au văzut imediat în meciul de aseară din Moda Center, când au reușit să-i țină în primele trei sferturi, pe cei din Indianapolis, la un procentaj sub 50 % al aruncărilor din acțiune.
   În prezența proriilor fani, Blazers le-au administrat celor de la Indiana Pacers a cincea înfrângere consecutivă în întâlnirile directe, scor 131-109.
   De la gazde cel mai bun jucător a fost vedeta acestora, Damian Lillard, care a terminat partida în double-double cu 28 de puncte, 10 pase decisive, 5 recuperări și 4 intercepții în cele 35 de minute în care s-a aflat pe parchet. Din tabăra celor de la Pacers, care au jucat fără Paul George accidentat, s-a remarcat fundașul Jeff Teague cu 25 de puncte și 8 pase decisive.
   Portland a obținut aseară a opta victorie consecutivă pe teren propriu în fața echipelor din Conferința de Est.

S-au mai disputat:

Vineri - 02.12.2016

Clippers evită a patra înfrângere consecutivă în deplasare

Cleveland Cavaliers a intrat aseară în teren hotărâtă să învingă încă o dată Los Angeles Clippers, un adversar pe care îl mai învinsese de 18 ori în ultimele 21 de partide jucate pe propriul teren. Jocul lor însă, nu avea să funcționeze așa cum își propuseseră și la pauza mare erau conduși la 8 puncte.
    Lucrurile nu aveau să meargă mai bine nici în a doua repriză pentru cei din Cleveland, astfel că echipa clasată pe locul 3 in Vest obține prima victorie în deplasare, 113-94, după o serie de 3 înfrângeri consecutive.
   După un joc cu un final liniștit, cel mai bun marcator al partidei a fost Kyrie Irving, de la gazde, cu 28 de puncte marcate, în timp ce de la oaspeți s-a remarcat J.J. Redick cu 23.
   După acestă înfrângere, a doua consecutivă a primei serii de acest fel a sezonului pentru ei, Cavs  vor juca două meciuri grele, în orașul vânturilor  cu taurii lui Wade și în Toronto cu dinozaurii de pe locul doi în conferință.

Goran Dragic strălucește din nou

La fel ca în precedenta partidă cu Denver Nuggets, Goran Dragic își aduce aportul substanțial la obțierea celei de a doua victorii consecutive din deplasare a celor de la Miami Heat, în arena cântăreților din Salt Lake City.
    Etalând un joc ofensiv eficient, Dragic si Co. au reușit să înscrie 64 de puncte din suprafața pictată a celor de la Utah Jazz.  Performanța este cu atât mai notabilă cu cât au avut de înfruntat pe parchet una dintre cele mai bune apărări din liga.
   Cele două echipe s-au alternat la conducerea partidei iar după un final tensionat și plin de ratări, Miami s-a impus la limită scor 111-110.

Rachetele au explodat la țintă în thriller-ul din Oakland

Meciul serii s-a jucat în Oracle Arena din Oakland, între echipa gazdă Golden State Warriors și Houston Rockets, ocupantele locurilor 1 și 4 în Conferința de Vest.
  Fiind două dintre cele mai ofensive echipe din ligă, meciul a avut, cum era de așteptat, un ritm alert cu coșuri pline de ambele părți. Meciul a avut nevoie de două reprize de prelungiri pentru stabilirea câștigătoarei.
    În partida de aseară s-a înregistrat un nou record NBA al aruncărilor de 3 puncte. Cu cele 88 de încercări din afara semicercului s-a depășit precedentul record înregistrat săptămâna trecută în partida dintre Rockets și Kings, când jucătorii celor două echipe au aruncat de afară de 82 de ori.
   Cele 39 de puncte marcate de Kevin Durant (season best) sau aproape triple-double-ul lui Draymond Green (20 de puncte, 15 recuperări și 9 pase decisive) s-au dovedit insuficiente războinicilor, care au rămas fără benzină în a doua repriză de prelungiri.
   Grație unui joc mai exact, Huston Rockets s-a impus la final cu 132-127

Sâmbătă - 03.12.2016

Luna de miere continuă pentru Cavs

„Nici un meci nu e câștigat de la început. Trebuie să luptăm în fiecare seară. Anul trecut rămâne anul trecut. Acum este un nou sezon și toată lumea vrea o victorie cu noi. Trebuie să înțelegem asta. Luna de miere s-a terminat și e timpul să jucăm și noi ceva”. A fost declarația starului LeBron James la finalul partidei pierdută aseară de Cleveland Cavaliers pe terenul taurilor din Chicago cu scorul de 111-105.
   Rivalitatea sportivă dintre cei doi foști coechipieri de la Miami Heat, Dwyane Wade și LeBron James a produs aseară un meci frumos între cele două echipe, cu multe puncte marcate. Factorul cheie al victoriei taurilor a fost lupta de sub panou, acolo unde au surclasat campioana cu 78-60.
   James a terminat meciul cu 27 de puncte și 13 pase decisive, însă și cu un season-high al celor 8 pase greșite. Cele de aseară au crescut la 20 numărul total al greșelilor facute de LeBron în ultimele 3 partide consecutive pierdute de Cleveland Cavaliers.
  De partea cealaltă, Dwyane Wade și Jimmy Butler au marcat împreună 50 de puncte, cel din urmă fiind și cel mai bun marcator al echipei cu 26 de puncte.

Los Angeles Clippers încheie seria cu o victorie

Ocupanta locului 3 în Conferința de Vest a jucat aseară la Smoothie King Center, în compania echipei locale New Orleans Pelicans, ultimul meci al seriei de 6 consecutive în deplasare.
   Antrenorul Doc Rivers a reușit să-și motiveze bine jucătorii care, în prima repriză, au avut răspuns imediat la fiecare fază a pelicanilor. Dacă la pauza mare diferența dintre cele două echipe a fost de numai trei puncte în favoarea celor din Los Angeles, 60-57,  în repriza secundă aceștia și-au ținut adversarii la o distanță constantă de 10 sau mai multe puncte. Finalul a fost unul liniștit pentru Clippers care, cu victoria obținută aseară, 114-96, au încheiat seria deplasărilor cu 3 victorii și tot atâtea înfrângeri.
   Cel mai bun marcator al partidei a fost Black Griffin cu 27 de puncte marcate în 33 de minute jucate. De la gazde, Anthony Davis a reușit 21 de puncte în 32 de minute jucate, cu 11 mai puține față de media personală din acest sezon.

Racketele și-au descărcat adrenalina în Denver

Houston Rockets continuă seria excelentă a deplasărilor cu victoria obținută lejer aseară, la Pepsi Center, în fața celor de la Denver Nuggets. Cu un avantaj la pauză de 10 puncte, Houston a menținut o presiune constantă și în a doua parte a meciului când, la începutul sfertului 4 conducea cu 99-84. Meciul, o veritabiă ploaie de coșuri, s-a terminat 128-110.
  A fost o partidă fără istoric, în care Rockets au condus meciul de la un capăt la celălalt, în fața unei apărări apatice a celor din Denver.
  Houston a etalat un joc colectiv excelent iar la final, nu mai puțin de 7 jucători din tabăra lor au terminat partida cu cel puți 10 puncte marcate.
  Spre deosebire de partida precedentă din Oakland, în meciul de aseară, James Harden a reușit numai 20 de puncte, cu aproape 9 mai puțin decât media lui din acest sezon.

Duminică - 04.12.2016

Raptors câștigă la 44 de puncte și face istorie

Pentru a doua oară consecutiv, Toronto Raptors au avut un final lipsit de emoții, terminând meciul cu Atlanta Hawks cu 4 rezerve și un debutant pe parchet.
   În sferul 4, început de la scorul de 86-70 pentru Raptors, șoimii nu au jucat absolut nimic și au fost ridiculizați cu 42- 14, într-un meci greu de uitat pentru ambele echipe.
  Raptors a avut aseară 8 jucători care au marcat cel puțin 10 puncte (în double figures). Paskal Siakam a fost genial reușind să marcheze cele mai multe puncte din carieră, 14, datorită în principal lui Kyle Lowry, care și-a pus foarte bine în evidență coechipierul cu pase decisive, mai ales pe contraatac.
   De la Toronto, cel mai bun marcator al partidei a fost DeMar DeRozan cu 21 de puncte marcate, în timp ce la Atlanta cei mai buni au fost Dennis Schroder și Tim Hardaway Jr., ambii cu 15 puncte marcate.
   Diferența de 44 de puncte din victoria, 128-84, de aseară în fața celor din Atlanta a fost pentru Toronto cea mai mare din istoria francizei.

După aproape o lună Blazers leagă 2 victorii

Portland Trailblazers a încheiat azi-noapte, seria de 4 meciuri consecutive pe teren propriu cu o victorie în fața celor de la Miami Heat, scor 99-92. După aproape o lună, Blazers au legat primele lor doua victorii consecutive, după cea obținută joi, tot pe teren propriu cu Indiana Pacers.
  Spre deosebire de partidele anterioare, aseară în Moda Center, cu o audiență sold-out de 19 393 de spectatori, Lillard și Co. au reușit un meci defensiv evident mult mai bun, primind numai 92 de puncte. Pentru ei a fost doar al treilea meci din sezon în care primesc sub 100 de puncte.
  De la Blazers 5 jucători au terminat partida în double figures avându-l în capătul listei pe Damian Lillard cu 19 puncte, 6 pase decisive și 4 recuperări în 35 de minute pe parchet.
  De la oaspeții din Miami s-a făcut remarcat pe tabelă Hassan Whiteside, care, cu cele 28 de puncte marcate a fost și marcatorul partidei. Goran Dragic a terminat partida cu 18 puncte în timp ce Josh McRoberts a înscris 13.
 Pe cei din Portland îi așteaptă o serie grea de 5 deplasări care va începe luni în orașul vânturilor când îi vor înfrunta pe taurii din Chicago.
 De partea cealaltă, până la meciul de marțea viitoare de pe teren propriu, pe cei din Miami îi așteaptă două zile de pauză, timp suficient de analiză și pregătire a meciului cu New York Knicks

Aseară Warriors au fost high

În ultimul meci al serii, Golden State Warriors s-a distrat cu Phoenix Suns, ocupanta ultimului loc din Divizia Pacific.
  Cu cele 57 de puncte marcate împreună, Splash Brothers (Stephen Curry și Klay Thompson) au întreținut spectacolul total din Oracle Arena,  oferit aseară de ofensiva celor din Oakland.
  În afara celor 20 de puncte marcate, Kevin Durant a avut o prestație defensivă foarte bună. Cu cele trei capace aplicate aseară, Durant îi face ușor-ușor uitați pe Andrew Bogut și Festus Ezeli plecați la Dallas respectiv Portland.
  Cum era de așteptat, fosta campioana NBA din urmă cu două sezoane nu a avut nicio emoție cu mai tânăra echipă din Phoenix care, în ciuda scorului, 138-109,  au făcut un meci ofensiv bun.
   Se pare că declarația de vineri a antrenorului Steve Kerr despre consumul de marijuana a dat aripi elevilor săi care aseara au fos High.

Luni - 05.12.2016

Westbrook – 5 triple-double consecutiv și 10 în sezon

După o serie de 3 înfrângeri, Oklahoma City Thunder a obținut aseară în fața celor de la New Orleans Pelicans  a cincea victorie consecutivă cu scorul de 101-92. Meciul din propria arenă a fost unul facil pentru Thunder, care au dominat disputa încă din primele minute.
 Starul NBA Russel Westbrook a fost peste tot pe teren, iar cu cele 28 de puncte marcate, 17 recuperări și 12 pase decisive a reușit al cincilea triple-double consecutiv și al zecelea al sezonului.
 De partea cealaltă, New Orleans pare că nu se regăsește acest sezon. Cele 37 de puncte reușite aseară de marcatorul partidei Anthony Davis nu au fost suficiente echipei sale pentru a obține victoria.
  Jocul mai puțin reușit al pelicanilor, care se pare că se bazează mai mult decât trebuie pe jocul lui Davis, a fost cauzat și de o defesnivă perfectă a celor din Oklahoma. Aceștia din urmă au reușit să-și țină adversarii la un procentaj al aruncărilor de două puncte de numai 36,7 %.

Pentru Thunder urmează mâine o deplasare în Conferința de Est, pentru meciul cu Atlanta Hawks, în timp ce New Orleans vor primi tot mâine vizita colegilor din Divizia de Sud-Vest, Memphis Grizzlies.

O nouă victorie pentru Rose și Carmelo

New York Knicks a obținut aseară la Madison Square Garden o nouă victorie pe teren propriu, scor 106-98, de data asta împotriva celor de la Sacramento King.
    A fost un meci controlat în marea parte de Carmelo Anthony si Co., asta poate și datorită oboseli acumulate în cele 4 meciuri consecutive jucate în deplasare de cei din Sacramento.
    Deși primii 2 marcatori ai meciului au fost DeMarcus Cousins cu 36 de puncte și Rudy Gay cu 22, acest argument nu a fost suficient regilor pentru a evita o a treia înfrângere consecutivă.
  De partea cealaltă, Knicks au etalat un joc colectiv bun și au terminat partida cu 4 jucători în double figures.
   Cu o vicorie, 3 înfrângeri și un meci amânat, Sacramento Kings a încheiat aseară seria negativă a deplasărilor  în Conferința de Est.

Pentru Knicks urmează peste două zile meciul din deplasare cu Miami Heat, în timp ce Sacramento Kings revine în propriul fief unde peste 3 zile o va înfrunta pe ultima echipă din Vest, Dallas Mavericks

Pacers din nou peste Clippers

Paul George a revenit azi-noapte pentru Indiana Pacers în meciul din Staples Center cu Los Angeles Clippers, după o pauză de 6 meciuri. Și în cel de-al doilea din ultimele 3 meciuri jucate între cele două, vicoria a revenit celor din Indianapolis cu scorul de 111-102.
  După ce în prima repriză au stat tot timpul în spatele adversarilor, în ceea de a doua Pacers a accelerat și a trecut la conducerea partidei încă din primele minute ale sfertului 3. Clippers au fost ținuți constant la o diferență formată din două cifre iar final a fost unul fără emoții pentru Paul George și Indiana Pacers.
 Cel mai bun marcator al partidei a fost Black Griffin cu 24 de puncte marcate. La revenirea pe parchet, Paul George a reușit 16 puncte pentru echipa sa în cele 34 de minute jucate.
  Următoarea adversară a celor două echipe va fi Golden State Warriors. Primii vor juca cei de la Indiana în deplasare, peste două zile, în timp ce Clippers vor juca acasă peste 3 zile.