sâmbătă, 3 decembrie 2016

Los Angeles Clippers încheie seria cu o victorie

Ocupanta locului 3 în Conferința de Vest a jucat aseară la Smoothie King Center, în compania echipei locale New Orleans Pelicans, ultimul meci al seriei de 6 consecutive în deplasare.
   Antrenorul Doc Rivers a reușit să-și motiveze bine jucătorii care, în prima repriză, au avut răspuns imediat la fiecare fază a pelicanilor. Dacă la pauza mare diferența dintre cele două echipe a fost de numai trei puncte în favoarea celor din Los Angeles, 60-57,  în repriza secundă aceștia și-au ținut adversarii la o distanță constantă de 10 sau mai multe puncte.
   Finalul a fost unul liniștit pentru Clippers care, cu victoria obținută aseară, 114-96, au încheiat seria deplasărilor cu 3 victorii și tot atâtea înfrângeri.
  Cel mai bun marcator al partidei a fost Black Griffin cu 27 de puncte marcate în 33 de minute jucate. De la gazde, Anthony Davis a reușit 21 de puncte în 32 de minute jucate, cu 11 mai puține față de media personală din acest sezon.