sâmbătă, 10 decembrie 2016

Încă o înfrângere pentru Toronto Raptors

NBA a respins vineri protestul celor de la Toronto Raptors împotriva oficialilor meciului pierdut de canadieni pe 20 noiembrie în Sacramento, cu 102-99.
  În acel meci, cu 0,4 secunde înainte de final, Terrence Ross a înscris de la distanță și a egalat scorul la 102.
  Arbitrii însă, au revăzut faza în care Toronto a avut repunere din lateral după un time-out, cu 2,4 secunde rămase de joc. La reluarea fazei s-a văzut evident că timerul a pornit numai după ce mingea a ajuns la Ross, deși anterior fusese atinsă și de pivotul celor de la Sacramento, DeMarcus Cousins. După cronometrarea oficială a timpului scurs între cele două momente, și scăderea lui din timpul total rămas, oficialii au decis anularea celor 3 puncte.
 Din câte se pare, un eventual câștig de cauză dat canadienilor ar fi creat un precedent prin reprogramarea unei partide în care se va juca cel puțin o repriză de 5 minute.
Mai jos puteți analiza corectitudinea deciziei oficialilor.